sâmbătă, 9 octombrie 2021

Coşmar în California: Emma Răducanu, spulberată la Indian Wells! Duelul cu Halep se amână

Mulţi specialişti, în frunte cu Patrick Mouratoglou şi Nick Bollettieri, au spus că Indian Wells va fi o probă de maturitate sportivă pentru puştoaica de 18 ani. Din păcate, britanica a picat acest prim examen.

Tăcere totală va fi, în această dimineaţă, pe Facebook-ul din România, unde victoria Emmei Răducanu de la finala US Open a fost salutată de parcă jumătate din ţară a urmărit meciurile jucătoarei din Marea Britanie de pe vremea junioratului!   Iar asta pentru că Emma nu doar că a fost spulberată la „BNP Paribas Open“, dar a şi ratat prilejul unui duel cu Simona Halep (30 de ani, 17 WTA) care ar fi fost, cu siguranţă, analizat la sânge de „specialiştii“ noştri de pe Facebook.   În California, Emma, o sportivă cu un potenţial uriaş, care a obţinut, într-adevăr, un rezultat fantastic la New York, a arătat că gestionarea succesului de la US Open va fi o misiune nu imposibilă, dar extrem de dificilă.   În duelul cu Aliaksandra Sasnovich (Belarus, 27 de ani, 100 WTA), Răducanu a fost învinsă în minimum de seturi, scor 2-6, 4-6. Meciul a durat o oră şi 26 de minute.    În primul set, Sasnovich s-a impus chiar lejer: s-a dus la 3-1 şi 5-2, după care a câştigat cu 6-2, în doar 31 de minute. Actul secund a fost ceva mai strâns: egalitate după opt game-uri (4-4), scor la care sportiva din Belarus a făcut un break la 15, după care şi-a câştigat serviciul la zero pentru a-şi tranşa calificarea în turul III.

În următorul meci, Sasnovich o va întâlni pe Simona Halep. În singura lor confruntare de până acum, la Wimbledon 2019, Halep s-a impus cu 6-4, 7-5.   Pentru Emma Răducanu, următorul turneu va fi cel de la Kremlin Cup, la Moscova, în perioada 18-24 octombrie.

În primul meci după succesul de la US Open, jucătoarea cu tată român și mamă din China a pierdut surprinzător, fiind învinsă clar de bielorusa care va juca în turul III cu Simona Halep.

Emma Răducanu, explicații după eșecul de la Indian Wells: „Pot să iau înfrângerea ca pe o lecție”

La final, Răducanu a încercat să găsească explicații pentru eșecul neașteptat, spunând că este încă la începutul carierei și că are nevoie să se acomodeze cu circuitul.

„Cred că Aliaksandra a făcut un meci foarte bun. A fost mai bună decât mine și merita să câștige. A trebuit să mă obișnuiesc să joc în aceste condiții. A fost prima dată când am jucat la Indian Wells. Să joci noaptea este diferit. Nu am avut multă experiență cu meciurile jucate noaptea.

Sunt încă nouă în circuit. Experiența vine jucând în fiecare săptămână și trecând prin diferite situații. Sunt oarecum bucuroasă că s-a întâmplat asta acum, pentru că pot să învăț, pot s-o iau ca pe o lecție. Voi avea mai multă experiență.

Dezamăgire va fi după fiecare înfrângere. Dar o dată ești sus, iar altă dată ești jos. Nu am pus multă presiune pe mine pentru că încă nu am experiență”, a spus Emma Răducanu, citată de presa din Anglia.